Zážitky ze semináře Young Living s Adityou Nowotnym

Před nedávnem mi udělala radost moje kmenová společnost Young Living, když uspořádala dvouvečerovou přednášku Adityi Nowotného z Německa. Aditya patří do mé upline (tj. je v síti nade mnou) a má rozsáhlé zkušenosti jak s esenciálními oleji, tak i s MLM byznysem.

Z přednášky, na které se zabrousilo i oblasti celkového lidského zdraví, psychiky i duchovního života, jsem odcházel spokojený a se silným pocitem, že v Young Living jsem na správném místě. Chtěl bych se s vámi podělit alespoň zprostředkovaně o své zážitky.

Zyto Compass – moderní způsob při vybírání vhodného oleje

První věc, která mě nadchla, bylo představení systému Zyto compass. Jde o malý přístroj, který člověku dokáže pomoci s výběrem pro něj správných olejů. Funguje tak, že na něj položíte dlaň a pomocí technologie měření odporu vodivosti kůže je vám změřeno 76 bio-markerů (ukazatelů) vašeho těla. Podle těchto výsledků vám následně přístroj doporučí vhodné produkty různých značek, mezi něž patří právě i oleje Young Living.

Zyto CompassZyto Compass

S přístrojem již úspěšně pracují lidé v mnoha zemích na světě. Skvělá zpráva je, že několik Zyto compassů budeme mít brzo pořízených i pro nás v ČR. Jakmile to bude možné, hned si jej vyzkouším na sobě. A tu samou příležitost nabízím všem případným zájemcům (stačí mi napsat). Cena jednoho oscanování by měla být velmi dostupná.

„Nedělejte byznys ze všeho. Milujte a služte.“
Aditya Nowotny

Samozřejmě použití přístroje není nutné a je to spíš dobrý doplněk. Je více způsobů, jak si vybrat pro sebe ten správný olej. Nejjednodušší je dát na svoje pocity a prostě zkusit ty, které nám nejvíce voní. Případně existují například svalové nebo kyvadlové testy, kdy necháváme rozhodnout naše vlastní tělo. Anebo pokud by člověka trápily nějaké konkrétní potíže, v literatuře se dají dočíst účinky všech možných olejů.

Aditya ještě zmínil tři typy reakcí lidí na oleje:

 • Pozitivní (láska) – znamená to, že olej je pro nás důležitý, protože posiluje naše silné stránky
 • Negativní (nenávist) – znamená to, že olej je pro nás důležitý, protože ukazuje na naše deficity
 • Neutrální – olej pro nás aktuálně není významný

Už se těším, až svoje subjektivní pocity z mých olejů budu moci porovnat s výsledkem ze Zyto Compassu. 🙂

Postup při výrobě olejů

Následovalo povídání o postupu výroby olejů. Asi nejdůležitější byly informace, že Young Living má celý proces pod kontrolou, a tím má zaručenu nejvyšší možnou kvalitu. Po celém světě mají vlastní farmy, kde pěstují rostliny z vlastních semen. Ve správnou chvíli (která je pro každou rostlinu jiná) je sklízejí pracovníci firmy. Prý se hledí i na to, aby byli sklízeči pozitivně naladěni, protože i toto má vliv na výslednou kvalitu sklizně.

Pak nastává destilační proces. Přikládám jednoduchý obrázek znázorňující způsob, jak funguje destilace většiny olejů:

distillation Názorný obrázek destilace esenciálních olejů

Nahřátá voda vytváří páru, ta prochází rostlinou a váže na sebe její esenci. Pára následně kondenzuje ve vedlejší nádobě, kde se tvoří florální voda (ta má své využití např. v kosmetice) a na jejím povrchu čistý esenciální olej – látka, které se také říká duše rostliny.

Frekvence

Každá živá látka či organismus mají svojí elektromagnetickou frekvenci. A obecně čím vyšší je tato frekvence, tím zdravější je organismus, anebo tím pozitivnější účinky může mít např. daná strava.

Uvedu několik příkladů – průmyslově zpracovávané jídlo má frekvenci blízkou nule, sušené byliny mají 12-22 MHz, čerstvé byliny 20-27 MHz. Esenciální oleje mají nejvyšší frekvenci ze všech přírodních látek, a to 52-320 MHz (mimochodem první příčka patří růžovému oleji). Ovšem je důležité, aby jejich výroba splňovala všechna kritéria pro nejvyšší kvalitu (viz předchozí kapitola). Umělými látkami nastavené nebo dokonce zcela chemicky vyrobené oleje těchto frekvencí nikdy dosahovat nebudou a poslouží možná tak pro ovonění bytu – žádné hlubší nebo terapeutické účinky od nich ale nečekejte.

Tři pilíře životního stylu Young Living

Aditya uvedl tři pilíře, které vystihují fungování firmy Young Living:

 1. Wellness:
  • „Cílem je fyzická, emoční, mentální a duchovní pohoda“
  • „Young Living je o pohodě, není to žádný humbuk nebo hype.“ Někde jinde jsem také četl moudrou věc ve smyslu: „Ty nejlepší příležitosti nechodí hlavním vchodem s fanfárami, ale potichu po špičkách, že si jich častokrát sotva všimneme.“ Oleje ke mně takhle přišly. A když se zpětně zamýšlím, tak to platí obecně i pro ostatní důležité věci v mém životě. Mimochodem mám pocit, že čím více se učím naslouchat jemným pocitům, reakcím těla, své intuici, tím prospěšnější příležitosti se mi ukazují.
 1. Vztahy:
  • „Hlavním vztahem je náš vztah se sebou, s naší duší.“
  • „V Young Living nejde o MLM (Multi Level Marketing), ale o MLR (Multi Level Relationship) – o vztahy mezi lidmi na více úrovních.“ Jak se více a více s MLM sžívám, tak vidím, jak jsou v téhle oblasti vztahy důležité. Je to dobrý kontrast s tím, co jsem si o MLM myslel třeba před rokem. Myslel jsem si, že je to prostě o prodeji co nejvíce produktů a rychlém nabrání lidí, kteří budou dělat to samé. Velký omyl. V drtivé většině případu tady platí pravidlo pomalé a dlouhodobé práce na sobě a postupného dosahování výsledků tak, jak člověk sám roste. A to je jeden z důvodů, proč tohle celé vlastně dělám.
 1. Finanční zdraví:
  • „Peníze znásobují charakter – jak dobrý, tak zlý.“
  • „Když bude mít více dobrých lidí více peněz, bude ve světě více dobra.“ Dokážete si představit, co by to znamenalo, kdybyste měli hojnost peněz a zároveň času, a to samé kdyby měli lidé ve vašem okolí? Jak by se to projevilo do vašeho každodenního života? Věříte, že je možné dosáhnout hromadně této svobody? Pro někoho, kdo potenciál budoucnosti odvozuje pouze z toho, co se dělo v minulosti, to je možná bláznivá představa. Ale přijde mi, že celý ten osobní růst je svým způsobem o tom začít věřit, že to takhle ve světě může fungovat, a směřovat k tomu…a neříkat si, že to zní až moc dobře a nehledat důvody, proč by to tak nemohlo být.

 

 „To, že budeme používat a šířit esenciální oleje, dává mimo jiné vzniknout více rostlinným farmám na Zemi. Tvoříme zahradu na Zemi.“
Aditya Nowotny

 

Jak si vybrat správnou MLM společnost?

Za ten necelý rok, co se síťovým marketingem zabývám, jsem si s plnou vahou uvědomil, že toto podnikání je opravdu běh na dlouhou trať. Už jsem se vyléčil ze schématu rychlého vybudování pasivního příjmu a spíše se teď kladu důraz na to si v MLM najít tu správnou polohu pro sebe…tak, aby to co nejvíce odpovídalo mému charakteru a mým hodnotám.

MLM pokládám za jedno z nejférovějších podnikání i v tom smyslu, že je zde naprosto viditelný vztah mezi aktivitou člověka a jeho výsledky. Ale zároveň je třeba říci, že o samotě nebudeme nikdy tak úspěšní, jako když máme podporu ostatních lidí. Jsou chvíle, kdy potřebujeme motivaci a inspiraci. Jindy nám pomůže, když nám ostatní nastaví zrcadlo anebo postrčí správným směrem. A potřebujeme, aby to byli takoví lidé, se kterými jsme v jistém smyslu na stejné vlně a od kterých tuto pomoc přijmeme.

A tak i z toho důvodu pokládám z části přednášky o výběru MLM společnosti jako klíčovou hlášku tuto:

 „Měli byste si vybrat tu společnost, kde se cítíte nejvíce doma.“

 „Problémy budou všude. Můžeme si vybrat, kde a s kým budeme čelit těm problémům.“
Aditya Nowotny

Dalšími hledisky dobrého výběru MLM firmy je souznění s jejími produkty (u mě splněno na 100%) a také dostatečná stabilita firmy. Celosvětové statistiky říkají, že 95% MLM společností nevydrží první rok, do těchto firem je tedy velký risk vstupovat. A je rozumné počkat si alespoň pět let, než firma potvrdí svoji stabilitu. Young Living byla založena v roce 1993, je zde tedy dokonce něco přes 20 let, a stabilita je tady zajištěna.

Doma jsem si také udělal vlastní průzkum s pomocí šikovného nástroje Google Trends o tom, jak si YL stojí celosvětově oproti jiným již zavedeným MLM firmám v popularitě při vyhledávání na Internetu:

Google trendsVývoj popularity Young Living ve vyhledávání na Google

Na modré lince vidíme, že celosvětový rostoucí trend Young Living za poslední roky je exponenciální.

A přestože věřím, že uspět může člověk v různých fázích vývoje té které MLM společnosti (i dnes najdeme úspěšné nováčky v „dinosauřích“ MLM firmách), tak současná pozice Young Living v ČR, kde je tato firma zatím téměř neznámá, myslím hodně nahrává lidem, kteří se tady rozhodnou v blízké době začít. Prostě produkty se líbí a konkurence je malá.

Možná také bude  někoho zajímat, že Young Living bude oficiálně otevírat trh v ČR letos na jaře – bude se konat velká otevírací akce v Praze. Koho by zajímalo se na ni podívat, ať mi dá vědět, a můžeme se na ní potkat. Nevím asi o lepší příležitosti pro nového člověka, který chce Young Living trochu poznat z více úhlů.

Ochutnávání olejů a účinky, které jsem cítil

Velkým zážitkem byly „ochutnávky“ olejů, které nás provázely během obou večerů.

Zkoušely se dvě sady olejů – Seventh Heaven (Sedmé nebe) a 15 olejů pro duchovní rozvoj. Tyto oleje se používají pro vyšší duchovní uvědomění, resp. jako doporučená sekvence pro postupné vpuštění hojnosti do života.

Nebudu tady uvádět konkrétní oleje a jejich uváděné účinky, to by vydalo na samostatný článek (nebo spíš knihu). Co ale popsat můžu, jsou účinky, které na mě oleje měly.

Oleje postupně kolovaly, u většiny se kápla kapka na dlaně a čichala se, případně se rozetřela na další části těla. U zbytku jsme alespoň přičichli k lahvičkám.

Na každý olej jsem reagoval trochu jinak. Padaly hlášky jako „Hm, hustý.“ nebo „To je síla“, nebo se mi jenom na tváři vykouzlil úsměv od ucha k uchu, anebo jsem se najednou cítil uzemněný, případně jsem koukal do jednoho bodu a vnímal a užíval si celé svoje tělo. A některé oleje mi třeba nic neříkaly.

Co mě zaujalo, byl stále silněji navozovaný pocit hlubšího klidu. Jako kdybych postupně zapomněl na venkovní záležitosti, byl jsem „teď a tady“ a vychutnával si jedinečnou vůni každého oleje.

HH-LavendarLevandulová pole. Chci je někdy navštívit.

Pokora na závěr

Ještě bych se rád krátce zmínil o samotném přednášejícím. Za těch cca 2x 5 hodin jsem získal k Adityovi velký respekt – představuje pro mě vzor moudrosti a zároveň pokory. Není to „klasický“ leader, který by svou energií a temperamentem strhnul davy. Vlastně hned na začátku toho prvního večera jsem v prvních dvaceti minutách zvažoval, že odejdu, protože jsem se docela nudil – přednes byl nezvykle monotónní. Ale jsem vděčný tomu, že jsem to neuspěchal a zůstal…protože se z toho vyklubala událost, která mě obohatila v mnoha směrech.

„Naše pokora určuje na naši schopnost poučit se ze situací.“

„Pouze pokud jsme pokorní a odpustíme si, můžeme se vyléčit.“

„Akceptujte, cokoliv je. Buďte přáteli s tím, co právě je.“
Aditya Nowotny

Vyzkoušejte si esenciální oleje

Pokud si chcete oleje sami vyzkoušet, napište mi email. Rád se s vámi setkám a oleje předvedu.

Mějte se fajn a přeju vám, ať se vám daří.

By | 2017-05-30T17:41:53+01:00 19.02.2015|5 Comments

5 Comments

 1. Vit Houska 20.02.2015 at 19:27 - Reply

  Zajimala by me ta elektromagneticka frekvence prirodnich latek. Je to nejak vedecky podlozeno?

  • Vit Houska 20.02.2015 at 19:35 - Reply

   Myslim spis ty cisla a to, ze cim vetsi, tim lepsi (i kdyz wifi 2,4GH moc zdrave nebude :)). Asi mi nemusis vysvetlovat, ze zive organismy teplo vyzaruji 🙂

   • Martin Zákostelský 21.02.2015 at 23:56 - Reply

    Koukal jsem trochu na Netu, viz např. tady: http://www.wellbeing.com.au/blog/whats-your-frequency/
    Informace se zdají být z malého počtu zdrojů, existujou články, které píší, že jak to dřív změřili (Bruce Tainio, Gary Young), tak že to není přístroji replikovatelné. Těžko říct, jak s tím vědeckým důkazem. Nejsem odborník v těch vědeckých záležitostech a asi bych tomu musel věnovat nějaký komplexnější research a přečíst si ty knížky.

    Ve finále stejně je nejlepší udělat si u věcí osobní zkušenost, a věřit sobě a svým pocitům. Protože ke všemu najdeš protichůdný informace, podle toho, kdo ti je předkládá. 🙂

    • Juzam 22.02.2015 at 14:10 - Reply

     Pokud nazíráme na vše kolem nás, že je to energie v nějakém stavu, tak má svoji frekvenci. Otázkou je jak to změřit, ale důležitější je, jak to měření interpretovat. Podle mě je to všechno úplně jedno a spíše dát na svůj pocit, jestli je ta či ona věc člověku příjemná. Podle mě se člověk zvládne zastavit, nechat na sebe působit a vyhodnotit…jen musí chtít a otevřít mysl, oprostit se od toho, co mu kdo řekl – předsudků. Baf

     • Martin Zákostelský 22.02.2015 at 22:16

      Otevřít mysl, otevřít srdce, a nějak to dopadne. 🙂

Leave A Comment