Jak jsem psal první příspěvek do blogu

Úvod

Toto je můj první příspěvek do blogu v životě. Chtěl bych se v něm s vámi podělit, co zavedení tohoto blogu předcházelo, s čím jsem bojoval, a díky čemu jsem se nakonec k publikování prvního článku odhodlal. V závěru najdete informaci, čeho se můj blog bude týkat, a čím by pro vás mohl být zajímavý.

Krátce o mně

Živím se jako IT konzultant, zabývám se i koučováním. Rád se věnuji sebepoznání, což plánuji i jako jedno z hlavních témat tohoto blogu. Zajímám se o různé osobnostní testy, čtu knihy z této oblasti a účastním se sebepoznávacích seminářů. Snažím se nabyté znalosti ověřovat a využívat v praxi. Také se zajímám o zdraví, experimentuji s půsty a očistami těla, různými způsoby stravování, úpravami denního režimu. I o zkušenosti z této oblasti bych se s vámi chtěl podělit.

Nápad na vytvoření blogu

Během posledních let ve mně sílila potřeba začít se více o své zkušenosti dělit s ostatními. Dlouho jsem žádné větší kroky tímto směrem nedělal. A to přesto, že mi ve všech osobnostních profilech vycházelo, že bych se tomu rozhodně věnovat měl.

Asi hlavním blokem byl můj strach z toho, že nemám těch zkušeností zatím dost, aby to druhým lidem prospělo. Druhou překážkou byl zvyk, kterému říkám „spotřebitelský styl života“. Jde o to, že jsem sice četl spoustu knížek, článků, navštěvoval semináře …ale uvědomil jsem si, že nic trvalého netvořím! Samozřejmě, že jsem např. v práci tvořil (a stále tvořím) software. Ale je to podle zadání někoho druhého, pro koncové uživatele, které nikdy nepoznám, a, přiznejme si to, především pro peníze. Netvořil jsem nic svého, do čeho bych mohl plně promítnout sám sebe a jít jak se říká „s kůží na trh“.

První impuls k vytvoření webu přišel zhruba před rokem. Kamarád mě tehdy přizval do skupiny lidí (tzv. Prague Gangu), která by se pravidelně 1x týdně měla začít setkávat za účelem vypomáhání si navzájem ke směřování za svými osobni cíli. V Prague Gangu jsem si právě jako jeden z cílů stanovil vytvoření osobních stránek. Rozhodl jsem se propojit svoje znalosti o IT s koučováním a nabízet na stránkách speciální produkt – IT koučování. Součástí stránek měl být i blog o různých IT dovednostech.

První pokus o webové stránky s blogem

S pomocí WordPressu, nejrozšířenějšího nástroje na tvorbu webů s blogy, jsem se dal do práce. Začal jsem hodně technicky. Dlouho jsem vybíral tu správnou grafickou šablonu. Když jsem ji nakonec vybral a zakoupil, tak jsem si několik týdnů hrál se všemi možnými nastaveními, grafickými vychytávkami, vymýšlel jsem animovaný banner, logo, formulář s dotazníky. Zpětně hodnotím jako výhodu to, že jsem se alespoň s Wordpressem obstojně naučil. Nicméně žádnou prezentovatelnou verzi webu jsem neměl. Byly to takové vycizelované střípky, které ale netvořily celek.

Co jsem však především neudělal, bylo napsat jedinou řádku do svého budoucího blogu. Říkal jsem si, že přeci toho o IT vím mnoho, a že by to mělo být jednoduché. Ale stále ne a ne si sednout a začít psát. Dnes již vím, čím to z velké části bylo – necítil jsem tehdy vášeň pro psaní o tomto tématu. Tak jsem to odkládal zaměřováním se na hraní si s grafikou webu.

Výsledkem bylo, že jsem ani po několika týdnech nebyl schopen vytvořit základní verzi webu.

Finální impuls k napsání prvního článku

Po prvním pokusu s IT koučováním jsem nápad s vytvořením blogu odložil stranou. Uběhl necelý rok, během kterého jsem se věnoval svým jiným cílům.

Impulsem k návratu k blogu byl začátek dalšího – již třetího – semestru Prague Gangu. Zjistil jsem, že jeden z kamarádů (také člen PG) stále neúnavně píše svůj blog a že ho to velmi baví a naplňuje. Řekl jsem si tedy, že bych ho měl následovat.

Bylo fajn, že jsem byl téměř o rok starší a zkušenější než při prvním pokusu. Projevilo se to hned při rozmýšlení podoby mého webu. Za prvé jsem si určil, že v tuto chvíli jej nebudu tematicky omezovat. Bude to jednoduše můj osobní web, jehož blog bude zachycovat takové oblasti mého života, o kterých se mi bude chtít psát. Za druhé jsem byl rozhodnut udělat web zpočátku co nejjednodušší. Smířil jsem se s tím, že na začátku holt nebude vizuálně extra přitažlivý. První verzi webu jsem měl rozchozenou během několika hodin.

Nastalo několik dní po sobě, na které jsem měl naplánováno, že ten první článek tedy konečně napíšu. Výmluva s nutností vytvoření webu sice zmizela, jenže já ne a ne začít. Mou situaci vcelku věrně znázorňuje obrázek níže.

Prvni-prispevek

Seděl jsem za počítačem a chtěl jsem psát, ale nevěděl jsem jak, co za téma vybrat jako první, kolik toho napsat. Navíc na mě ze všech stran útočily myšlenky na rozličné neodkladné (čti zábavné) aktivity. Pokaždé jsem se uvolil, že jenom rychle zkontroluji, co nového je na Internetu…a odtrhl jsem se po pár hodinách, kdy jsem si šel např. udělat jídlo nebo vyrazil něco zařídit ven. Po návratu byly již myšlenky na blog zapomenuty.

Nevěděl jsem moc, co s tím. Pomoc přišla v pravou chvíli. Kamarádka Martina se mi na Facebooku mezi řečí zmínila, že čte super knížku Stop prokrastinaci. Obratem jsem využil strýčka Google, našel do češtiny přeložený ebook od Lea Babauty se shodným názvem, a tuto krátkou knihu si přečetl.

Kniha opravdu nebyla špatná (i když zpětně si myslím, že kamarádka měla původně na mysli hit dnešní doby Konec prokrastinaci od Petra Ludwiga), obsahovala několik tipů, jak začít plnit úkoly, které odkládáme.

Zaujal mne jeden z nich: „Řekněte si, že budete pracovat jen 10 minut. Zapomeňte na dokonalost. Prostě jen začněte a vylepšujte až později.“ Pomyslel jsem si, že 10 minut bych obětovat mohl. Nevím, jestli to byl záměr autora, ale hned po prvních minutách jsem se dostal do „flow“, tj. zcela jsem se ponořil do aktivity a zapomněl na čas. Skončil jsem po dvou hodinách s prvním draftem článku. Hallelujah.

Následně jsem si přečetl ještě jednu knihu o tom, jak psát blogy, a s nově nabytými poznatky ještě článek doladil. Nicméně to již šlo v podstatě samo, už bylo na čem stavět.

O čem blog bude

Ještě představím, o čem bych zde chtěl psát: Témata budou z těch, kterým se věnuji ve svém životě nejvíce – zdraví, sebepoznání, psychologie, spiritualita (v rámci praktických mezí), občas i nějaké zajímavé technologie (zde maličko předběhnu – objednal jsem si letos přes Kickstarter čelenku Melon, která snímá mozkové vlny a dělá z nich statistiky…budete např. schopni zjistit, jaký styl hudby vás nejvíce uklidňuje. Čelenka mi přijde snad ke konci roku, těším se, až se budu moci podělit o zážitky s ní). Chci, aby články v co nejvyšší míře vycházely z mých zkušeností a nezabývaly se jen teoriemi. Také plánuji psát recenze na knížky a semináře, které mě nejvíce ovlivnily.

Mou velkou motivací je, že rád inspiruji druhé lidi k vyzkoušení něčeho nestandardního a poskytuji těm, kteří o to mají zájem, netradiční náhled na věci. Zároveň bych se ale chtěl otevřít reakcím a názorům druhých lidí. Pokud vás napadnou jakékoliv komentáře či otázky, budu rád, když mi napíšete vzkaz pod tento článek.

Mám před sebou dlouhou cestu, než se budu moci začít označovat za schopného bloggera, ale první krok jsem udělal a cítím se v tom skvěle.

Ze své dosavadní práce na blogu si odnáším největší ponaučení: Co nejvíce si zjednodušit či vyškrtnout nepotřebné aktivity, říct si, jaké je to nejdůležitější jádro…a prostě s ním začít, třeba na 10 minut denně.

By | 2017-05-30T17:42:00+00:00 10.10.2013|1 Comment