Velká domácí čistka

Jeden z mých letošních cílů je uklidit svůj prostor – jak vnější, tak vnitřní. Rozloučit se se zbytečným a uvolnit místo pro nové.

První větší akce v tomto směru proběhla v lednu, kdy jsem se rozhodl projít byt a provést revizi všech věcí.

Postup

Již před začátkem jsem věděl, že to chci vzít z gruntu. Plán byl projít místnost po místnosti, prozkoumat obsah každé skříňky, poličky či krabice. U každého nalezeného předmětu se zamyslet, kdy naposledy jsem ho použil a zvážit, jaká je šance, že jej ještě někdy budu potřebovat.

Jako manipulační prostor jsem si vyhradil obývák (později jsem přidal i ložnici). Na fotce lze vidět stav pokoje před započetím akce:

 Před.
Stav před úklidem

Rozdělil jsem si odkládací prostory na několik sektorů, každý se svým jasným účelem (Zdeněk Svěrák by měl radost):

 • oblečení
 • věci rodiny či přátel
 • předměty na prodej na Aukru
 • věci do sběrného dvora – papír, plasty, chemikálie, diskety a CDčka, nefunkční elektronika
 • směsný odpad

Byl jsem nakonec rád, že jsem si vyhradil celý víkend, vyřazování mi trvalo 12 hodin čistého času. Na výsledek se můžete podívat zde:

 po
Po vytřídění věcí

Výsledek, přínosy

Přestože mě ještě čeká finální fáze – prodej na aukcích a odvoz do sběrného dvora – již nyní považuji celou akci za zdařilou:

 • Odhaduji, že jsem se zbavil cca třetiny až poloviny věcí v bytě. Celkem se mi tím i vyčistila hlava. Myslím, že je platný citát: „Náš vnější prostor je odrazem našeho vnitřního stavu. A jedno souvisí s druhým.“
 • Zjednoduší se pravidelné úklidy. Asi každý zná, co je to například neustále utírat prach na poličkách se spoustou drobných věcí, které se vždy musí sklidit a potom opět rozložit.
 • Nalezl jsem nečekané poklady. Mezi překvapení patří masážní infralampa (ihned byla využita) a nová sada příborů. Také jsem „objevil“ hi-fi věž, která několik let stála nepovšimnuta na poličce hned nad počítačem (aneb pod svícnem…znáte to). Když jsem ji zapojil, zjistil jsem nejen, že stále hraje, ale že má i skvělý zvuk.
 • Nejsilnějším zážitkem bylo nalezení stařičkého foťáku. Přepadla mě nostalgická půlhodinka – rozeběhly se mi vzpomínky, kde všude jsem s ním cestoval a co jsem na těch vzdálených místech zažil.
 • Je také fajn, že pokud se prodá něco na Aukru, nakrmím spořící prasátko.

Co bude dál?

Provedení úklidu na mě mělo také další zajímavý efekt: Od proběhlé čistky si všímám, že se více rozmýšlím, než si koupím či uskladním nějakou věc. Zvažuji zavést pravidlo „1 in, 1 out“, neboli zbavení se jedné věci za každou nově pořízenou.

Na jaře plánuji podobnou akci na chalupě. Těším se na nalezení dalších pokladů, možná ještě po původních majitelích.

Aukce

Jak napovídá i název článku, právě probíhá aukce mých vyřazených věcí. Kdo máte zájem, můžete se podívat na moje Aukro:

Všechny mé nabídky na Aukru

 

Přeji vám co nejméně zbytečných zátěží ve vašem životě a těším se u příštího článku,

Martin

By | 2022-01-27T15:56:10+01:00 08.02.2014|7 Comments

7 Comments

 1. Irena 09.02.2014 at 11:19 - Reply

  Ahojky,
  moc Tě chválíme a souhlasíme. Každá takováto akce, kterých v mém v životě probíhá v současné době několik do roka, neboť pořád něco stěhuji a kupuji a kupuji a ….., mi přináší skvělou úlevu a očistu. Optimální pro mne je, když se najde uživatel vyřazovaných průvodců života (škola, jiná rodina, lidé jdoucí kolem kontejneru, kupující na Aukru, dětský domov, dům dětí a mládeže atp.). Věřím, že Ti Tvé záměry projdou i u ostatních členů rodiny. 🙂 I.

  • Martin Zákostelský 11.02.2014 at 16:47 - Reply

   Dík…snažil jsem se, dát/prodat, co šlo. Rodina z toho taky vytěžila věci pro sebe, tak v pohodě. :o)

 2. vettinari 09.02.2014 at 20:37 - Reply

  Ahoj,
  za tohle davam velke plus. Pred par lety jsem hodne ze sveho satniku dal do armady spasy, pomalu bych to mohl udelat zase. Pokud bych se mel zbavit veci, ktere jsem dlouho nepouzil, asi by to byla vetsina. Prijde mi, ze cim jsem starsi, tim mene toho potrebuji.

  • Martin Zákostelský 11.02.2014 at 16:52 - Reply

   Zajímavé by mohlo být udělat tuto akci postupně v rámci nějaké groupy lidí. Každý by si pročistil svůj pokoj a dal věci takto na hromadu, a pak by k němu naběhli ostatní a věci by si rozebrali naživo.

   • vettinari 11.02.2014 at 17:57 - Reply

    Mám takové tušení, že lidi, co si chtějí debordelizovat pokoj, tak si moc brát věci nebudou 🙂

 3. Wotnau 07.03.2014 at 17:16 - Reply

  Co tě vlastně vedlo k tomu zbavit se pamětí Alana Aldy? Mně to přišlo jako zatracepeně moudré čtení. I když mi tuším někdo říkal, že český překlad se tak úplně nepovedl (a je fakt, že jsem u hledání různých řídkých a knižních výrazů, které Alda používá v originálu, strávil dost času se slovníkem).
  Když už jsem u dotazů – co o měsíc později? Stále cítíš očistný účinek a platnost rovnosti úklidu doma a v duši?

  • Martin Zákostelský 08.03.2014 at 18:23 - Reply

   Honzo, souhlas s tím, že knížka od A. Aldy je dobrá. Ale já se zbavil nejedné kvalitní knihy…ponechal jsem si pouze ty, u kterých jsem viděl reálnou šanci, že si je ještě někdy přečtu.
   Ad očista: Určitě, toho prázdného bytu si užívám. Pozitivní taky je, že jsem zatím nenarazil na věc, která by mi z těch vyhozených/prodaných chyběla. Ono toho člověk asi vážně tolik nepotřebuje.

Leave A Comment