Vivobarefoot – vědomá chůze

Dnes se s vámi krátce podělím o zkušenosti s doposud nejlepšími botami, které jsem měl tu čest nosit, a které značně změnily můj pocit z chůze.

Jde o značku Vivobarefoot (http://www.vivobarefoot.cz/), podle mého hledání jediné boty svého druhu, které jsou k dostání v ČR. Jejich unikátnost spočívá v tenoučké podrážce – pouze 3,5 mm. Boty nemají zvýšenou patu a jsou dostatečně široké, takže chůze v nich se blíží chůzi naboso.

Jediné další podobné boty jsem našel Vibram FiveFingers, nicméně vyrábějí se pouze pětiprsté verze, a dle mých informací mají i o něco tlustší podrážku než Vivo.

Nabídka modelů není závratná, ale člověk si vybere. Chtěl jsem boty spíše do města, ve kterých bych mohl chodit i do práce. Nakonec jsem zvolil Ra Black.

Ra BlackRa Black, botky do robotky

Zkušenosti

Při nákupu jsem poslechl prodavače a pořídil si velikost s větší rezervou u palce. Rozloučil jsem se s cca 3.300,- korunami, poté i s prodavačem, navlékl si botky a vyrazil domů.

Nešlo se mi zrovna zlehka. Byl podzim, pršelo a byla zima. Ťapkal jsem po mokrých dlažebních kostkách, na zádech batoh s notebookem a knihami, v rukou nákup od Vietnamců. Jak jsem velmi rychle zjistil, cítil jsem každý hrbolek a každý kamínek. Boty se mi zdály příliš velké, škobrtal jsem o špičku. Šev na vnitřní straně kotníků drhnul. Celou cestu jsem přetrpěl se zarputilým výrazem, a doma jsem si říkal, do čeho jsem se to zase navezl. Jenže jsem si také uvědomil, že to byla celkem zajímavá cesta, kterou si rozhodně budu pamatovat. Postřehnul jsem například, jak rozmanité jsou v Praze povrchy a jak málo normálně věnuji pozornost tomu, kudy chodím.

Přes nutkání boty vyměnit za menší velikost jsem se neunáhlil a rozhodnul se, že dám svému páru ještě šanci. Následujících několik týdnů jsem si Vivo nasazoval každé ráno a zjistil jsem, že se začínám čím dál více těšit na pěší úseky cesty do práce (které jsem si také kolikrát dobrovolně prodloužil). Začal jsem po chodníku chodit klikatě a střídat délky kroků, jen abych si vyzkoušel všemožné hrany na obrubnících, hrbolky u přechodů, hrbolky od rostlinek klubajících se skrz asfalt.

Již nějakou dobu při chůzi obvykle praktikuji pomalé hluboké dýchání, které spočívá ve střídání čtyř fází – nádech, zádrž, výdech, zádrž – každá v trvání např. 6 nebo 8 kroků. Kromě pozitivních zdravotních dopadů tato technika člověka ukotvuje v přítomnosti. Nové boty pocit prožívání přítomného okamžiku ještě více prohloubily.

Po nějakém čase jsem také zjistil, že mi posílily různé dříve nepoužívané svaly na nohou, prodloužily se šlachy, a asi mám i lepší držení těla. Na radu od kamaráda Dana jsem si také na začátku změřil délky svých chodidel. Po půl roce mohu hlásit prodloužení o cca 0,5 cm. A již dávno mi boty nepřijdou velké a noha se v nich cítí jako v bavlnce.

V botách jsem prochodil téměř celou zimu. Dodávají je s vložkami, které se hodí, pokud je venku chladněji. Vložky jsou dostatečně tenké, takže na dojmu z chůze významně neubírají. Na nohy mi nebyla zima ani při nějakých deseti stupních pod nulou. Ale chce to být v pohybu, aby se nohy prokrvovaly. Na dlouhé stání na zmrzlé zemi to není.

Přestože boty nosím téměř neustále, podrážka i zbytek boty i po šesti měsících vypadají neporušeně, takže moje obavy ohledně choulostivosti tohoto výrobku se zatím nenaplňují. Prodavač si s tím kvalitním materiálem zdá se nevymýšlel.

Nevýhodou je relativně vysoká cena. Pokud mi boty vydrží pár let, budu i s cenou nakonec spokojen.

Závěr

A na závěr již jen jediné…Vivobarefoot: +1 Like. 🙂

Ra Black - bottom
By | 2017-05-30T17:41:55+01:00 08.03.2014|33 Comments

33 Comments

 1. Martin Zákostelský 08.03.2014 at 19:13 - Reply

  Novinka: Nedávno vyšla nová kolekce. Na boty z původní řady jsou slevy, např. Ra Black se nyní dají pořídit za 2.628,- Kč.

 2. Anička Stahlová 20.05.2014 at 04:18 - Reply

  Martine, jsem milovnice chůze na boso, a proto bych ráda doupravila informaci ve tvém článku.
  Sama mám boty ULTRA L II, které považuji za nejtenčí co výrobce má, a i u těhle bot je napsáno ohledně podrážky: Bez zatížení 7 mm silná, po došlapu komprese na 3 mm. Poté mám boty například od fivefingers Bikila LS, kde je podrážka (4+3), tzn. stejně jako u bot VB. Přesto musím říct, že pocitově je chůze ve FF mnohem lepší, jemnější, bota je podstatně lépe ohebnější, ALE má mnoho ale :-). Tím, že chodím často do lesa, pohybuju se i v mokru, potřebuju boty, co mě nebudou omezovat tím, že mi do nich třeba nateče. Boty Ultra L II od Viva jsou pro mě skvělé, protože je můžu v lese libovolně sundavat z nohy a posléze neřešit, že mam nohu špinavou, když si je nandavám. Také nemusím řešit vodu.

  V tuto chvíli mám asi pět párů od FF, jeden od Viva, a pak mam bosé nohy :-). Procentuelně to vidím na tuto sezonu takto : 20%, 60%, 20%

  Toť mé poznatky 🙂

  • Martin Zákostelský 20.05.2014 at 05:19 - Reply

   Aničko super, díky za doplnění. To máš slušnou sbírku bot.
   Já si chci koupit ještě jeden pár Vivo právě na běh a pohyb po přírodě, taky zvažuji ty Ultra, musím ještě vyzkoušet, jak budou sedět. Už se na ně moc těším…:o)

 3. Michal T. 28.10.2014 at 14:50 - Reply

  Ahoj, také o nich uvažiju, proto díky za sdílení svých zkušeností.

  Ohledně velikosti podrážky – popis produktu ze stránek Vivobarefoot:
  RA Black II
  Podrážka: Ultra tenká, oděruvzdorná, 3 mm silná, s ochranou proti propíchnutí

  http://www.vivobarefoot.cz/produkty/panske/ra-black-ii

  • Martin Zákostelský 28.10.2014 at 14:57 - Reply

   Michale věřím, že nebudeš litovat. :o) Já už mám doma troje (dvoje Račka do města, jedny Freaky na běhání a do přírody) a v jiných už téměř nechodím. Pocitově mi za tu dobu zesílily nohy, klenba je v pohodě a páteř si libuje.
   A už začínám pozorovat, že se tyhle boty šíří, už jsem potkal v Praze tak pět lidí, kteří je měli na sobě.

 4. Vlada 01.11.2014 at 20:57 - Reply

  Taky mám Ra II jsou super akorát když je povrch studeny a nehejbu se tak je mi zima. Jediné nosit silnější ponožky ale to se mi moc nechce… Nemáte zkušenost s tou novou kolekci mely by tam byt Ra zatepleny thinsulate?

  • Martin Zákostelský 02.11.2014 at 22:31 - Reply

   Vláďo jo chce to chodit :), nebo tam mít ty vložky (já většinu roku chodím bez nich), anebo pak ještě ponožky. S tím thinsulate zkušenost bohužel nemám. Podle pár zahraničních recenzí by to mělo fungovat (ale prý na stání několik hodin v mínusu to není…což ale asi není zas tak překvapivé :)).

 5. Lens 23.01.2015 at 11:09 - Reply

  Ahoj, no já už mám ted 4 kusy v botníků a vlastně už běžné boty nepoužívám, teda na doma mám Croxy 😀 Jinak mám 3 boty na běžné chození a jedny běžecké Trail Freak 3M a nově jsem si koupil tyhle krásky: http://www.vivobarefoot.cz/produkty/panske/gobi-m-oxblood

  nejlepší na tom je, že ze začátku mi ty boty byli nepříjemné a dělalo mi problém v nich chodit a ted mi dělá problém chodit v normálních botech. První měsíc byl kritický a nejhorší je zvyknout na běžecké boty, chce to čas se v tom naučit běhat, ale stojí to za to 🙂

  • Martin Zákostelský 23.01.2015 at 11:32 - Reply

   Jo jsem na tom už podobně…mám tři páry doma, a v jiných chodím možná tak 14 dní do roka. A Freaky na běhání jsou luxus, když si člověk zvykne. :o)

   Snad se mi podaří pořídit si časem tyhlety na pochody za deště apod.: http://www.vivobarefoot.cz/produkty/panske/tracker-m-leather-dk-brown
   Mimochodem na http://www.vivobarefoot.at/ jsou teď až 50% slevy (ale už to běží nějakou dobu, tak některé modely už asi budou rozebrané). Podobně se vyplatí sledovat http://www.vivobarefoot.de , tam bývají také až 50% slevy. Takhle jsem právě koupil Freaky za polovinu.

   Martin

 6. Prashadevi 22.04.2015 at 11:06 - Reply

  Ahoj, máte někdo zkušenosti s Tracker L ?? Zajímá mě, jestli v nich někdo chodil po horách a jestli by je neměnil. Myslím chůze po nezpevněném terénu, šikmém terénu v Alpách a podobně. Je to nějaká výhoda oproti jiným pohorkám typu Lowa a tak?

 7. Martina 28.04.2015 at 13:24 - Reply

  Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost s obuví Vivobarefoot. Loni přišla do práce nadšená kolegyně a vyprávěla o tom, jak objevila skvělé boty imitující bosou chůzi. Ty musím mít, řekla jsem si a zakoupila dva páry – model Breatho II a Karma.

  Ihned jsem byla naprosto nadšená z pocitu bosé chůze a boty si zamilovala. Bohužel euforie neměla trvat dlouho. V Breatho modelu jsem byla pouze párkrát – v přírodě i ve městě v parku. Jaké nemilé překvapení mě čekalo jednoho dne, kdy jsem si boty obula a zjistila, že se nějak podivně propadám. Koukla jsem na podrážku a zjistila, že špuntíky, které jsou zespodu na podrážce, jsou obroušené. Boty jsem tedy poslala na reklamaci. Reklamace nebyla uznána s odůvodněním, že jsem boty používala na nevhodném povrchu. Vzhledem k tomu, že jsem je kupovala přes internet a nikde (ani na vivobarefoot.cz) nebylo uvedeno upozornění, že se obuv nesmí použít na tvrdém povrchu, byla jsem z neuznané reklamace velice rozhořčená. Domnívám se, že pokud je podrážka takto neodolná vůči tvrdému povrchu, měl by být zákazník na tuto skutečnost upozorněn. Výsledek: obuv za 2790 Kč jsem použila párkrát a je na vyhození.

  Mou druhou zkušeností byl model Karma. Po měsíci pravidelného nošení se obě boty začaly rozlepovat. Vzhledem k tomu, že zima už pomalu končila a paní prodavačka v olomoucké pobočce Vivobarefoot mi řekla, ať v nich klidně dochodím sezónu, a poté pošlu na reklamaci, odchodila jsem v nich ještě měsíc. Po dvou měsících nošení jsem boty odeslala na reklamaci s tím, že jsou rozlepené a navíc se mi ve vnitřní stélce prošlapaly díry. Reklamace opět nebyla uznána, protože jsem obuv na reklamaci neodeslala ihned. Ano, uznávám, měla jsem jsem to udělat, ale uvěřila jsem doporučení olomouckého prodejce. Výsledek: obuv za cca 3000 Kč (kupováno ve slevě, původní cena se blížila pěti tisícům) je po dvou měsících nošení na vyhození.

  Jak to shrnout. Vivobarefoot jsem považovala za skvělou alternativu ke klasické obuvi. Jedná se o velice komfortní obuv. Ale zároveň musím z vlastní zkušenosti říct, že se zároveň jedná o obuv velice nekvalitní. Za takto vysoké ceny jsem očekávala, že budu spokojená s komfortem nošení a zároveň mi boty aspoň nějakou dobu vydrží. Jsem velmi zklamaná a nejspíš si už tyto boty nikdy nekoupím. Za cenu skoro 6000 Kč jsem si koupila dva páry bot, které můžu po velmi krátkém nošení vyhodit.

  Můj příspěvek berte prosím jako osobní zkušenost s obuví Vivobarefoot.

  PS: Kolegyně, která mi Vivobarefoot doporučila, si zakoupila modely Gobi a Tricot. Gobi se jí po pár nošeních začaly párat a ve vnitřní stélce modelu Tricot se jí po několika týdnech nošení začaly objevovat díry.

  • Martin Zákostelský 28.04.2015 at 14:03 - Reply

   Díky za ten komentář. Pár lidí z mého okolí má podobnou zkušenost jako vy – boty se jim např. často rozlepují. A taky si stěžují na ochotu firmy Vivobarefoot ohledně reklamací a vůbec vstřícnost prodavačů v obchodě. Je to škoda.
   Já musím zaťukat, že mně všechny tři páry bot (2x Ra do města, 1x Freaky do přírody a na běhání) zatím drží. Ta první Račka (stará 1,5 roku) mají trochu odlepenou přední část gumy, ale je to spíš estetická vada než funkční (jsou naštěstí prošívané, takže se to snad dál šířit nebude).
   Musím souhlasit s tím, že jakkoliv považuju samotné chození v těchto botech za tu nejlepší zkušenost – v jiných botech skoro nechodím – tak mě taky mrzí, že nejsou buď kvalitnější nebo alespoň levnější. Věřím tomu, že se to časem zlepší, protože zájem lidí o tento typ bot roste a bude se snad objevovat konkurence.

   Jinak je dobré sledovat různé odnože Vivobarefoot z jiných států, mívají tam docela velké slevy, i 40-60%. Takhle jsem ty Freaky koupil za polovinu na http://www.vivobarefoot.com/eu/shoe-finder . Nebo třeba je ještě http://www.vivobarefoot.at/ .

   • Jan Dub 12.07.2015 at 19:08 - Reply

    Muzu se zeptat jak na cizich strankach nakupujete? Ceskou Republiku mi to nechce povolit na objednavku.

    • Martin Zákostelský 16.07.2015 at 19:36 - Reply

     Hmm tak nejspíš ta omezení na stát přidali, protože dřív to k nám objednávat šlo. Ani z .de to teď do ČR nejde.
     Napadají mě možnosti, co s tím:
     – nechat si to poslat přes nějakého známého v zahraničí
     – využít forwardovací službu (ale ta si k tomu přidá něco navíc).
     – Kouknout na Vivo v Plzni – http://vivobarefoot-plzen.cz/
     – Sanasport – http://www.sanasport.cz/vivobarefoot

  • Libor 06.05.2015 at 08:48 - Reply

   Taky přidám svojí zkušenost s Vivobarefoot
   loni na podzim jsem koupil běžecké boty Vivobarefoot Trail Freak M za 2900,- a čekal, že kupuji kvalitní botu, která mojí intenzitou používání vydrží i několik let, bohužel tomu tak nebylo a po půl roce používání, lehkého běhání(ze začátku to ani jinak nejde, když si člověk zvyká na změnu – moje první barefoot), se začaly rozpadat…Boty se začaly rozlepovat v oblasti podešve a podrážky a na jedné botě se objevila prasklina, dál jsem nic nepokoušel a řešil jsem to reklamací, bohužel byla zamítnuta s vyjádřením (velmi rychle emailem, snad jen několik hodin), že vada vznikla opotřebením a používáním. Jelikož se jedná o běžeckou botu a v botách jsem běhal, čekal bych, že bota jako celek vydrží déle. Svršek, podrážka a vzorek skoro jako nový, bohužel podešev boty nevydrží tolik…
   Napsali jsme nesouhlas s vyřízením reklamace a na to přišlo vyjádření opět zamítnutí, že bota je 100% funkční (což si nemyslím). Rozlepení a prasklinka se může (a asi i bude) zvětšovat a hlavně do bot se dostane vlhkost a voda, což snižuje plnou funkčnosti, hlavně když prodavač tvrdí, že boty vydrží i trochu vlhka…

   Osobně raději kupuji kvalitní věci, aby nemusel řešit problémy spojené s reklamací (někam chodit, posílat to, nemít možnost to používat….). Bohužel, zde se to úplně nepovedlo, příště už tyto boty raději NE. Trošku jsem pátral po zkušenosti jiných a zjistil, že nejsem sám, komu se rozpadají (stane se) a hlavně přistoupení k reklamaci společností VIVOBAREFOOT je snad pokaždé zamítavé. Vlastně se dá napsat, že záruční doba pro tyto boty je 0 roků, prostě jako boty někdy z tržnice!
   Možná budete mít štěstí na model, ale pokud budete mít problém a řešit reklamaci, pak Vám to nepřeji, nebo to možná ani neřešte, pač stejně nejspíš neuspějete. Jedině jít cestou znaleckého posudku a začít se soudit, ale ne každý má čas a chuť řešit tyto nepříjemné věci…

   Mějte hezký den
   Libor

   • Martin Zákostelský 06.05.2015 at 11:16 - Reply

    Libore to je fakt smutný tenhle jejich přístup. Snad se časem proberou…zatím asi bohužel necítí příliš konkurence, že se chovají takhle.

    • Libor 06.05.2015 at 14:09 - Reply

     ano ano, hlavně v dnešní době se informace šíří velmi rychle a tento přístup může odradit mnoho stávajích i nových zákazníků. Sám jsem odradil několik lidí kolem sebe, kteří mohli nakoupit boty, nebo i v rámci mojí rodiny jsme mohli koupit další a další, pač když si člověk zvykne, pak už nechce „normální“ boty…i když to teď zkouším plně naboso a taky to není špatné…

     • Kamil Vedral 14.08.2015 at 10:06

      Nabídka na slevu z naší strany stále platí, pokud se jí rozhodnete využít můžete mě kontaktovat na kvedral@vivobarefoot.cz

   • Kamil Vedral 14.08.2015 at 10:04 - Reply

    Dobrý den Libore, k vaší reklamaci mohu napsat cca tolik. Nejen že jste nás nařkl z toho že jste boty koupil na vivobarefoot.cz když jste toto tvrzení dával na sociální sítě, kdy jsme pak zjistili že jste boty kupoval u jiného právního subjektu, který si řeší reklmace po své ose a my do reklamačního řízení nemůžeme vstupovat. Ale hlavně jsme Vám napsali i návod jak v případě vaší neuznané reklamace máte postupovat, To proč jste tak neučil nevíme, víme však jistě že jsme se vám snažili pomoci tak jak jsme mohli. Boty nebyly rozhodně v pořádku na druhou stranu, prasklina po straně byla malá, rozhodně bych nemluvil o rozpadání. Boty vypadaly na užití +400km. Bohužel ne vždy se obě strany shodnou na tom co je a co není reklamace, proto jak jsme Vám psali nejlepší je opravdu si vyhotovit nezávislý posudek, který vnese do celé situace více světla z nezávislého zdroje. Ovšem to musíte udělat vy a nebo váš prodejce my Vám mohli z naší pozice pouze nabídnout slevu na jiný model a celou věc prověřit v prodejně kde jste boty kupoval a kde si za svým vyjádřením stojí. Bohužel ne vždy se zadaří vyjít zákazníkovi vstříc, vaše reklamace dle mého názoru byla legitimní a mrzí nás. Nemyslíme si že reklamací je příliš celková reklamovanost je do 5% z prodaného množství všech bot, celkový počet zamítnutých reklamací je pak zlomek. Někdy se dočítáme jak jsme strašní a proti zákazníkům a podobně. Na druhou stranu pár fakt. Česká republika má jednou více reklamací bot než naší značky než kterákoli jiná země na světě. Do reklamace nám chodí boty kdy si paní stěžuje že jí boty rozkousalo 11měsíční štěně a že kdyby byly boty kvalitní že se to nemohlo stát. Dětské botičky totálně prodřené na špičkách, kde se normálně dítě nemůže při chůzi či běhu dotknout země, kdy nám maminka napíše že je reklamuje a žádá o výměnu za o velikost větších nebo vrácení peněz. Pán z Brna který si koupil boty 1,5 roku na to si koupil ten samý model pouze lehce inovovaný (čehož si nevšiml) a s dokladem od těchto nových bot reklamoval ty 1,5roku staré. Když jsme konstatovali že tyto boty nemohli být koupeny před 3 měsíci, protože se jedná o starý model, který se již cca 8měsíců nevyrábí a rovněž krabice je od nového modelu nikoli od starého který donesl, dozvěděli jsme se o nás na sociálních sítí teké mnoho nepěkného. Dostáváme boty s urvanými patami, kdy nám je lidé pošlou se zavázanými tkaničkami a tvrdí nám že je nezouvali stylem bota o botu a mnoho dalších podobných reklamací , většině těchto případů opravdu nemůžeme vyhovět na čež nás zákazník upozorní na sílu sociálních sítí, kde příběh vykreslí ve svém světle. Prosím vím že toto nebyl váš případ, pouze poukazuji že ne vše co se člověk dočte na internetu lze považovat za nezvratný fakt. S pozdravem Kamil Vedral

 8. jana 16.06.2015 at 10:41 - Reply

  Dobrý den všem, bohužel i já se přídávám se smutnou zkušeností s firmou Vivobarefoot…koupila jsem si voděodolné boty Tracker, bohužel první mokrá louka, pár set metrů a obě boty naprosto promočené, ponožky se daly ždímat. Tedy jsme se obrátili na velmi ochotného prodejce, výrobce reklamaci okamžitě odmítl, prodejce dvakrát boty zkoušel ponořit do vody, prý jsou suché…nevím proč nám nevěří, ale opravdu vážení přátelé, koupím-li si boty, jež se honosí voděodolností, za cenu bez pár desítek korun šesti tisíc, očekávám, že budou nohy v suchu…stále čekáme, jak se prodejce dohodne s výrobcem…ovšem po přečtení diskuzi zde, se začínám bát, že budu mít doma pár kontíkových bot, za přehnanou cenu pouze do nedeštivého počasí. Smutek, který pociťuji z tého beznaděje, se snad ani nedá popsat….přitom myšlenka chůze na „boso“ je tak dobrá. Může mi někdo vysvětlit, proč se výrobce chová takto? Že by mu chyběla konkurence? Nezajímá ho zákazník? Nevím tedy, proč boty vůbec vyrábí…

  • Martin Zákostelský 19.06.2015 at 21:55 - Reply

   Hm to je docela drahý špás. :o/ No už aby vyrostla pořádná konkurence, snad to pak bude lepší.

 9. Martin Zákostelský 24.08.2015 at 11:49 - Reply

  Několik lidí se mě ptalo, jak to s botkami vypadá dnes…takže posílám aktuální update:

  Co jsem doposud zjistil ze zkušeností svých a lidí okolo, tak kvalita bot je dost variabilní.

  Mám troje páry (odkazy jsou pouze ilustrační, nekupoval jsem to přímo tam):
  http://www.sanasport.cz/vivobarefoot-ra-black-s?gclid=CNS61bKxwccCFSoEwwodnmsFEA
  – 2 roky staré, na chůzi po městě, drží s pohodě, trochu se odlepila
  guma na špičce, ale díky tomu, že je podrážka prošitá, tak se to dál
  nešíří. Prochodil jsem v nich v Praze skoro kompletně obě zimy (kromě
  pár dní). Tedy jsem s nimi spokojenej.

  http://www.ebay.co.uk/itm/Vivobarefoot-Ra-K-Menss-Light-Brown-Lace-Up-Casual-Suede-Shoes-New-/380774049803
  – 1 rok, na chůzi po městě, bezproblémové, vše drží, spokojenost.

  http://www.amazon.com/dp/B00N43IU5W/ref=twister_B00LVSEWP4 – 1,5 roku
  (jiná barva, ale stejný model). Na chůzi v přírodě (1-2x měsíčně) a na
  běhání (2x týdně). No a na těch už se mi jedna bota roztrhala ze strany u
  bříška palce, už tam normálně kouká ponožka. A na druhé straně zase už
  to je prošoupané u malíčku a taky je tam díra. Takže to mě docela
  zklamalo. Ale chodit se v nich ještě normálně dá (v té přírodě je to
  fakt v těchto botách požitek) a snad tak ještě rok vydrží. Naštěstí jsem
  je kupoval s 50% slevou, takže mě to tak nemrzí.

  Ještě si chci
  na příští léto koupit nějaké sandály (anebo od konkurence Luna sandals,
  to ještě uvidím), abych ještě víc minimalizoval chůzi v jiných botech
  (zbydou mi pak už jenom pohorky na horší počasí).

  Ostatní známí
  to mají taky jak který pár, je to trochu loterie. Ale nikoho to úplně
  neodradilo, vesměs všichni v nich chodíme dál, i když občas jsou tam
  nějaké problémy…protože jakmile člověk jednou boty s tenkou podrážkou
  zkusí, už nechce zpátky.

 10. Eliška Sokolíková 12.09.2015 at 13:25 - Reply

  Zeptám se, jestli někdo nemáte zkušenosti s nákupem Vivobarefoot přes internet z ciziny teď někdy z poslední doby? Koukala jsem třeba na tyhle stránky: http://www.vivobarefoot.com/eu/clearance/soul-of-africa-gobi-ii-ladies?colour=Tan
  Mají tam takhle skvěle zlevněné boty, ale vypadá to, že do Čech to vůbec nejde objednat. A ani z jiných serverů (ebay, amazon) jsem nepřišla na způsob, jak objednat sem k nám…vypadá to, že jak tu má Vivobarefoot svoje české zastoupení, tak je ČR asi vyřazená z objednávek jinde. Nebo máte někdo zkušenosti, že by to šlo? 🙂
  Další věc, co mě zajímá, když se teď ochlazuje. V jakých barefoot botech chodíte v zimě? Martine, tys psal, že chodíš v nějakých těch Vivobarefoot i v zimě, ale to nejsou žádné speciální zimní, je to tak?
  Máte někdo třeba zkušenosti, v jakých se dá chodit celoročně a jde to v nich vydržet i v zimě? A taky, jak je to s těma vložkama, které k tomu na zimu nabízejí, jsou k něčemu?

  • Martin Zákostelský 14.09.2015 at 14:27 - Reply

   Ahoj Eliško,
   to objednávání z ciziny se asi od té doby změnilo, už to prý nejde. Takže při nakupování z ciziny připadá v úvahu přes nějakého známého, anebo přes přeposílací službu (ale s nimi nemám zkušenost). Můžeš zkusit i kouknout do různých obchodů v ČR – http://vivoplzen.cz/ , https://www.sanasport.cz/ .
   Já jsem skoro celou loňskou i předloňskou zimu (až na pár dní, kdy byla vyloženě plískanice) prochodil v modelu Ra Black – https://www.sanasport.cz/vivobarefoot-ra-black-s . Zima nebyla tak tuhá a chodil jsem hlavně po Praze, takže to šlo celkem v pohodě…ono když člověk si dá ty vložky, a za chůze jak se ta noha prokrvuje, tak to jde. Při stání na místě už to je při chladnějších dnech horší, chce to chodit. 🙂
   Jinak mají i zimní úpravu bot, říkají tomu Winterproff. Uvažuju, že bych si letos pár s touhle úpravou koupil – viz např. http://www.vivobarefoot.cz/produkty/panske/ra-ii-canvas-navy anebo http://www.vivobarefoot.cz/produkty/panske/gobi-ii-m-black-waterproof.

   • Eliška Sokolíková 15.09.2015 at 10:50 - Reply

    Martine, díky za odpověď. Nakonec už objednávky přes internet a celkově kupování Vivobarefoot nechávám plavat. Mám od nich boty něco přes týden a už se mi stihly roztrhnout. A to jsem v nich šla asi pětkrát. 🙁 Takže se bohužel přidávám do skupiny, co je s kvalitou jejich obuvi nespokojená. Doufám, že reklamace dopadne dobře a snad mi vrátí peníze, protože tohle jsem vážně nečekala. 🙁
    Ale díky za zkušenosti, snad aspoň Tobě budou boty nadále dobře sloužit. 🙂

    • Martin Zákostelský 15.09.2015 at 11:29 - Reply

     Tak to je hustý, po týdnu. 🙁 Očividně ta kvalita je taková loterie a záleží to kus od kusu. Dík za info.

     • Eliška Sokolíková 17.09.2015 at 22:03

      To jo no, je to docela smutné…chodilo se v nich naprosto úžasně, ale už do téhle značky znovu nepůjdu. Plánuju si koupit Ahinsa shoes, na ty jsou dobré ohlasy i co se týče kvality a přístupu k zákazníkům.
      Jinak dneska jsem úspěšně vyreklamovala ty Vivobarefoot v obchodě Naboso, kde jsem je taky koupila. Bylo to úplně bez problémů, podívali se na boty a hned mi vrátili peníze. 🙂 Těžko říct, jak bych pochodila přímo u Viva, ale tady v Dejvicích jsou slušní.

     • Martin Zákostelský 17.09.2015 at 23:36

      Zajímavý tip, díky…asi do Ahinsa někdy nakouknu a zkusím porovnat rozdíl.

 11. KLARA 03.08.2016 at 10:20 - Reply

  Mohu se poděli o své zkušenosti obuví Vivobarefoot, boty se příjemně nosí a padnou perfektně na nohu. Ale také jsem narazila na kus který jsem musela reklamovat naštěstí bez větších problémů mi je vyměnili nakupuji na vivocb.cz přijde mi že tu mají celkem širokou nabídku dámských bot http://vivocb.cz/13–damske

 12. Honza 24.09.2016 at 18:57 - Reply

  Hmm, tak jsem chtěl pořídit botky naboso a vivo se mi líbily. Jak to tu tak čtu, tak sázet sportku za 3k a více se mi nechce :-). Vyjádření zástupce firmy zde je sice hezké, ale až přijde na lámání chleba…..lepší je potížím předcházet, neý je řešit, že? Mrknu na Ahinsu, díky za tipy a zkušenosti.

 13. Vondry 21.11.2016 at 22:55 - Reply

  Ahoj, přidám také své zkušenosti s Vivobarefoot-botkami.
  Důvodem kjejich nošení byly neřešitelné problémy s bolestmi pat. Po vyzkoušení nabízených terapií místním ortopedem jsem pochopil, že si budu muset pomoci sám. Nejdříve jsem zkoušel popocházet naboso a mě ljsem pocit, že to může být cesta. Proto jsem se koukal po barefoot botách.
  Abych to zkrátil – dnes jsem v pohodě, kromě pat mne přestaly bolet i záda a koleno. Podotýkám, že neběhám (běháním přes bolest jsem si právě způsobil ty bolesti pat).
  Musím ale upozornit, že cesta byla dlouhá, bolestivá a často jsem pochyboval. Byly i okamžiky, kdy jsem trpěl jak pes ale asi nohy, které chodily padesát let špatně, se dlouho rovnají.
  Dnes chodím s radostí a fakt si to užívám a na každou procházku se těším. Dám denně min. 5km na vycházkách se psem a mimo to jsem celý den v práci na nohách – běhám po halách s betonovou podlahou.
  Co se týče kvality bot Vivo, tak já mám jen pozitivní zkušenosti:
  1. mám druhé boty EVO PURE (už se nenabízí). Vždy mi vydržely více než rok denního nošení. I v zimě dokud nebyl vysloveně mokrý sníh. Často jsem se vracel s promočenými botami (mokré louky) a sušil jsem je el. sušákem na lyžáky (teploušem).
  2.mám 3/4 roku boty MATA M Leather – obdenní nošení v práci (8 hodin) – po této době nenesou žádné známky opotřebení. Jen kůže pěkně změkla (občas mažu).
  3. asi 1/2 roku mám RA LITE Mesh Black – střídám s MATA v práci – jako nové.

  Nyní mám v plánu koupit něco na ty mokré zimní louky – Tracker, nebo Hiker – uvidím.

  Tak to je moje zkušenost. Jsem vděčný za to, že jsem ty botky objevil :-).

 14. Komorebi 14.02.2017 at 14:00 - Reply

  Ahoj,

  konec zimy se blíží a já vybírám boty na tu slunečnější, teplejší část roku. Boty jsou podle mě, co se týče kvality a značky pravděpodobně jedinou to smysluplnou z věcí, co člověk na sobě nosí, uvažuji o první koupi bot od Vivobarefoot.

  Na jejich oficiální stránce jsem našel i odkazy na tzv. „nazouváky“ https://www.vivobarefoot.cz/produkty/panske/vivobarefoot-mata-m-canvas-natural , co si myslíte o botech které nejsou pevně zavázané, protože ještě k tomu u těchto bot „naboso“ to bude trochu odlišnější a nemělo by to mít téměř žádný vliv v rozdílu nebo i přesto, že Vivo máte zavázané, tak myslíte, že to pro zdraví nohy je lepší?

  Případně jaké boty aktuálně od Vivo byste doporučili? S jakými jste maximálně spokojeni? Denně nachodím cca 10 km.

  Martine děkuji za tento článek a informace v komentářích, dost mi pomohly.

  Mějte fajn den.

  Komorebi

Leave A Comment