Vivobarefoot – vědomá chůze

Dnes se s vámi krátce podělím o zkušenosti s doposud nejlepšími botami, které jsem měl tu čest nosit, a které značně změnily můj pocit z chůze.

Jde o značku Vivobarefoot (http://www.vivobarefoot.cz/), podle mého hledání jediné boty svého druhu, které jsou k dostání v ČR. Jejich unikátnost spočívá v tenoučké podrážce – pouze 3,5 mm. Boty nemají zvýšenou patu a jsou dostatečně široké, takže chůze v nich se blíží chůzi naboso.

Jediné další podobné boty jsem našel Vibram FiveFingers, nicméně vyrábějí se pouze pětiprsté verze, a dle mých informací mají i o něco tlustší podrážku než Vivo.

Nabídka modelů není závratná, ale člověk si vybere. Chtěl jsem boty spíše do města, ve kterých bych mohl chodit i do práce. Nakonec jsem zvolil Ra Black.

Ra BlackRa Black, botky do robotky

Zkušenosti

Při nákupu jsem poslechl prodavače a pořídil si velikost s větší rezervou u palce. Rozloučil jsem se s cca 3.300,- korunami, poté i s prodavačem, navlékl si botky a vyrazil domů.

Nešlo se mi zrovna zlehka. Byl podzim, pršelo a byla zima. Ťapkal jsem po mokrých dlažebních kostkách, na zádech batoh s notebookem a knihami, v rukou nákup od Vietnamců. Jak jsem velmi rychle zjistil, cítil jsem každý hrbolek a každý kamínek. Boty se mi zdály příliš velké, škobrtal jsem o špičku. Šev na vnitřní straně kotníků drhnul. Celou cestu jsem přetrpěl se zarputilým výrazem, a doma jsem si říkal, do čeho jsem se to zase navezl. Jenže jsem si také uvědomil, že to byla celkem zajímavá cesta, kterou si rozhodně budu pamatovat. Postřehnul jsem například, jak rozmanité jsou v Praze povrchy a jak málo normálně věnuji pozornost tomu, kudy chodím.

Přes nutkání boty vyměnit za menší velikost jsem se neunáhlil a rozhodnul se, že dám svému páru ještě šanci. Následujících několik týdnů jsem si Vivo nasazoval každé ráno a zjistil jsem, že se začínám čím dál více těšit na pěší úseky cesty do práce (které jsem si také kolikrát dobrovolně prodloužil). Začal jsem po chodníku chodit klikatě a střídat délky kroků, jen abych si vyzkoušel všemožné hrany na obrubnících, hrbolky u přechodů, hrbolky od rostlinek klubajících se skrz asfalt.

Již nějakou dobu při chůzi obvykle praktikuji pomalé hluboké dýchání, které spočívá ve střídání čtyř fází – nádech, zádrž, výdech, zádrž – každá v trvání např. 6 nebo 8 kroků. Kromě pozitivních zdravotních dopadů tato technika člověka ukotvuje v přítomnosti. Nové boty pocit prožívání přítomného okamžiku ještě více prohloubily.

Po nějakém čase jsem také zjistil, že mi posílily různé dříve nepoužívané svaly na nohou, prodloužily se šlachy, a asi mám i lepší držení těla. Na radu od kamaráda Dana jsem si také na začátku změřil délky svých chodidel. Po půl roce mohu hlásit prodloužení o cca 0,5 cm. A již dávno mi boty nepřijdou velké a noha se v nich cítí jako v bavlnce.

V botách jsem prochodil téměř celou zimu. Dodávají je s vložkami, které se hodí, pokud je venku chladněji. Vložky jsou dostatečně tenké, takže na dojmu z chůze významně neubírají. Na nohy mi nebyla zima ani při nějakých deseti stupních pod nulou. Ale chce to být v pohybu, aby se nohy prokrvovaly. Na dlouhé stání na zmrzlé zemi to není.

Přestože boty nosím téměř neustále, podrážka i zbytek boty i po šesti měsících vypadají neporušeně, takže moje obavy ohledně choulostivosti tohoto výrobku se zatím nenaplňují. Prodavač si s tím kvalitním materiálem zdá se nevymýšlel.

Nevýhodou je relativně vysoká cena. Pokud mi boty vydrží pár let, budu i s cenou nakonec spokojen.

Závěr

A na závěr již jen jediné…Vivobarefoot: +1 Like. 🙂

Ra Black - bottom
By | 2017-05-30T17:41:55+01:00 08.03.2014|33 komentářů