Píšu knihu o IT

Počítače jsou moje celoživotní vášeň. A taky závislost, i když teď už to snad není tak hrozné jako dřív. V dětství jsem pořád hrál počítačové hry, posledních 15 let si vydělávám prací na počítači, hlavně programováním.

Před nedávnem mi došlo, že skoro vůbec nepíšu o mých zkušenostech ze světa IT (informačních technologií), a že je to škoda. Materiálu je hodně, tak jsem si řekl, že do toho šlápnu naplno a místo série článků rovnou napíšu knížku. Dokonce už jsem s ní před pár dny začal.

Bude to moje prvotina. Zatím příliš netuším, co takové napsání knihy obnáší a jak dlouho to bude trvat. Můj optimistický odhad je 1,5 roku. Cítím v sobě hodně nadšení a energie (a i trochu spisovatelského talentu), takže věřím, že to dotáhnu.

Plány a obsah knihy

Co se týče náplně, tak chci, aby knížka byla inspirativní, praktická a zábavná zároveň. Aby to nebyl jenom souhrn teorií, jak by věci měly být, ale aby obsahovala konkrétní situace, které jsem zažil. Také si přeji, aby byla čtivá a zábavná, minimálně jako moje články.

Mám záměr vydat knihu fyzicky i elektronicky.

Chci zkombinovat a různě mezi sebou prokládat několik témat:

  • Moje osobní zkušenosti z různých IT firem a softwarových projektů
  • Práce s počítačem – doporučené programy a nástroje (společně s tipy, jak s nimi pracovat). Vyzkoušené techniky, jak si práci na PC co nejvíc zefektivnit i pro běžný život
  • Základní orientace v dnešním světě IT – hlavně pro lidi, kteří uvažují o vstupu do tohohle raketově rozvíjejícího se (a dobře placeného) oboru
  • Krátké rozhovory s kolegy z IT – kondenzované tipy a zkušenosti mých kolegů pro zprostředkování pohledu z jiného úhlu

Když ten seznam témat čtu, tak si říkám, jestli nemám velké oči, je toho docela dost k pokrytí. Ale uvidím, jak se vše bude vyvíjet, nějak začít musím. Kdyžtak dojde k proškrtání, příp. odložení do další knížky.

Přijde mi také zajímavé, že na moc podobných knih jsem doposud nenarazil. Trh je plný technických manuálů, teoretických příruček a životopisů slavných osobností. Ale děl z života “běžných” programátorů (se kterými se člověk možná spíš ztotožní), je jako šafránu.

Obavy

Moje největší obavy jsou v tuto chvíli dvě:

  • Zda dodržím disciplínu si pravidelně (ideálně každý den) vyhradit čas na psaní. Budu si muset svůj denní režim trochu uzpůsobit, ale snad to nějak půjde. Vždyť přece zatím ani nemám děti a mám flexibilní práci, tak jakýpak nedostatek času?
  • Do jaké míry si budu moct dovolit sdílet detaily o své práci, svých spolupracovnících? Vnímám silný potenciál toho, když se věci sdělí tak, jak se ve skutečnosti mají…ale zároveň nechci, aby jakákoliv firma anebo jednotlivec brali moje slova jako poškozující anebo zasahující do soukromí. Věřím, že se mi podaří najít vhodný kompromis.

Dotazník

Pokud si uděláte pár minut času, rád bych od vás v krátkém dotazníku věděl, jaká témata vás nejvíc zajímají, a zda byste se chtěli na tvorbě mé knihy také podílet.

https://goo.gl/forms/YgDqKbQOhuPIkmMC3

Jestli vás k tomu napadne něco dalšího, budu rád, když napíšete.

Budu vás dál průběžně informovat, jak se mi s psaním daří. Myslím, že mám před sebou dlouhou cestu, a budu rád za jakoukoliv podporu.

Mějte se,
Martin

By | 2017-08-11T16:27:51+01:00 11.08.2017|0 Comments

Leave A Comment